Jak kwiaty wpływają na stan emocjonalny i psychiczny?

W XXI wieku, po raz pierwszy w historii ludzkości, okazaliśmy się być tak bardzo oderwani od natury, że czasami możemy nie zauważyć, jaka jest pogoda za oknem
W XXI wieku, po raz pierwszy w historii ludzkości, okazaliśmy się być tak bardzo oderwani od natury, że czasami możemy nie zauważyć, jaka jest pogoda za oknem. Większość czasu współczesny człowiek spędza w zamkniętym i dusznym pomieszczeniu: w mieszkaniu, w biurze czy w kawiarni. Otaczają go wygodne meble i estetyczny wystrój, ale niewiele przypomina to środowisko znane ludzkiemu ciału – żywą naturę.

Nie możemy sobie pozwolić na przeprowadzkę do dżungli, ale poprawa jakości życia jest możliwa dzięki roślinom domowym. Relaksują psychikę, przypominają czasy, kiedy ludzkość żyła w harmonii, jedności i w bliskości z naturą.

Erich Fromm w dziele "Serce człowieka. Jego zdolność do dobra i zła" nazwał dążenie człowieka do natury biofilią. Biofilia oznacza "wrodzoną chęć skupienia się na procesach życiowych lub takich, które je przypominają". Ta właściwość przejawia się w pragnieniu bycia blisko systemów życiowych.

Kwiaty w doniczkach lub bukiet stokrotek zebranych w ogrodzie wypełniają przestrzeń świeżością i pięknem i przypominają, że żywe organizmy nie są tak oddzielone od cywilizowanego życia, jakby się mogło wydawać. Światło słoneczne, czyste niebo, świeży wiatr, zapach kwiatów, szmer wody dają przyjemność i spokój, niezależnie od lokalizacji, wieku czy preferencji.

Erich Fromm był przekonany, że biofilia wyraża się nie tylko w pragnieniu naturalnych przestrzeni, ale także w dążeniu do tworzenia, miłości do życia.

Udowodniono, że kontakt z dziką przyrodą ma pozytywny wpływ na zdrowie psychiczne i samopoczucie. Interakcja z kwiatami i roślinami jest wykorzystywana w terapii do leczenia chorób, poprawy kondycji fizycznej i psychicznej. Sadownictwo, ogrodnictwo, składanie bukietów i aranżacja wnętrz — wszystko to wpływa na obniżenie poziomu lęku, przywraca człowiekowi świadomość własnego ciała.
"Biophilia", Edward O. Wilson
Jak kwiaty wpływają na organizm?


Jasne kolory i słodki zapach pomagają naszemu mózgowi poczuć bezpieczeństwo. Wpływają na uwalnianie dopaminy, serotoniny i oksytocyny, które są również nazywane "hormonami szczęścia".

Naukowcy z Harvardu zauważyli, że kwiaty poprawiają nastrój człowieka. Uczestnicy badań potwierdzili, że rano mają więcej energii i poczucia szczęścia, jeśli pierwszą rzeczą, którą zobaczyli i poczuli, był bukiet kwiatów i ich słodki zapach.

Nie należy również zapominać o leczniczych właściwościach roślin i kwiatów. Ta wiedza pozostaje w naszych tradycjach nawet po wielu latach, choć często nie zdajemy sobie z tego sprawy: wywar z liści malin na ból, lawendowa herbata przed snem, napar z szałwii na przeziębienie – są to naturalne leki, do których sięgamy do dziś.

Kolorystyka
Kolor wpływa na stan fizyczny człowieka. Tak więc Sujin Lee i Stephen Westland z University of Leeds odkryli, że tętno i ciśnienie krwi wzrosły po ekspozycji na czerwony kolor.

Na początku lat trzydziestych indyjski Naukowiec D.P. Ghadiali opisał terapeutyczny wpływ koloru na organizm. Jego zdaniem narządy i systemy naszego ciała są wrażliwe na określone kolory. Wiedząc o tym, można użyć koloru w celach leczniczych. Na przykład w szpitalach i sanatoriach żółte i brązowe odcienie pogarszają stan pacjentów: nasilają nudności i obniżają próg bólu. W takich przypadkach lepiej jest używać odcieni niebieskiego i fioletowego.

Porozmawiajmy o wpływie każdego koloru na osobę i przejdźmy do badań medycznych H. Frielinga i K. Auera, którzy odkryli, że:

  • czerwony aktywuje wszystkie układy organizmu, jest stosowany w leczeniu odry, ospy wietrznej, zwiększa napięcie mięśni i podnosi ciśnienie krwi
  • żółty wpływa na przebieg choroby nerek, wątroby, stawów
  • zielony zmniejsza ciśnienie i minimalizuje migreny, pomaga złagodzić stan astmy i innych chorób dróg oddechowych
  • niebieski zmniejsza aktywność organizmu, korzystnie wpływa na stan oczu.
Psychologia koloru w terapii
Rozwój nauki o kolorze nie zatrzymał się na jednym. W połowie lat 50. szwajcarski Naukowiec Max Lüscher opracował technikę wyboru koloru lub test koloru Lüschera. W swoich eksperymentach z 4500 różnych tonów i odcieni wybrał te kolory, które wyraźnie wpływają na fizjologię i psychologię człowieka. Test mierzy stan psychofizjologiczny osoby, aktywność organizmu i obecność stresu. Służy on do dogłębnej analizy stanu osobowości danej osoby. Można go wykonać samodzielnie, aby śledzić swój stan psychiczny.
Kolor pomaga zrozumieć otaczający świat, być świadomym i zapamiętywać wydarzenia i zjawiska. Tworzy formy w postaci ograniczeń przestrzeni, powierzchni i czasu. Alexey Leontiev, radziecki psycholog, badał dotykowe postrzeganie koloru. Wyniki eksperymentów wykazały, że osoba postrzega kolor na całej powierzchni ciała. Jeśli zamknie się oczy, kolor nadal wpłynie na skórę.

W latach 70. XX wieku czechosłowaccy naukowcy potwierdzili, że nawet jasne światło nie jest wymagane do oddziaływania koloru na ludzkie ciało. W półmrocznym pomieszczeniu rejestrowano również zmiany wskaźników (puls, oddech i ciśnienie), jeśli ściany były pomalowane na określony ton.


Następnie radziecki i rosyjski biolog S. E. Shnoll odkrył, że włókno nerwowe jest analogiem współczesnych przewodników światła. Jest ono stworzone do postrzegania kolorów.
Test koloru Lüschera
Ważne jest, aby pamiętać nie tylko o naszej naturze społecznej, ale także o biologicznej. Znając cechy ludzkiej percepcji, znacznie łatwiej jest zbudować komfortowe środowisko. Planując przestrzeń życiową, weźcie pod uwagę zalecenia projektantów krajobrazu, zwróćcie uwagę na kolorystykę, naturalność kształtów i tekstur. Otaczajcie się roślinami i bądźcie w harmonii ze sobą i ze światem.

Zapisz się do naszego bloga